Haber

2 Yıl Önce Bartın’da Yaşanan Sel Faciası Anılarda Tazeliğini Koruyor

11 Ağustos 2021’de Bartın’da meydana gelen ve bir kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda konut, iş yeri ve aracın sular altında kaldığı sel felaketinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen endişe hafızalarda tazeliğini koruyor.

Selden en çok etkilenen Ulus ilçesine bağlı Zafer’e bağlı 200 hanelik köyde oturan Mustafa Ünal’ın sel sonrası “Eşimle vedalaştık” diyerek gözyaşları sosyal medya platformlarında geniş yer buldu. 2 yılda yaşadıklarını unutamadı.

Ünal, köydeki herkesin çaresizlik içinde zor bir sel yaşadığını söyledi.

Araçların sel sularıyla sürüklendiğini, insanların balkon ve pencerelerden imdat çığlıkları attığını kaydeden Ünal, “Sular evin ikinci katına kadar yükseldi, araçlar sürükleniyor, içinde sürücü yok. .O an ölüm korkumuz vardı.Biraz param vardı ve ‘Biz ölürsek belki biri bu parayı bulup bizi bulur’ dedim.’Onu gömer’ diye düşünerek çatıya koydum. bir yandan ağlıyordu ama kimseye faydası yoktu. Kıyamet yeri gibiydi.” dedi.

Ünal, evin birinci katındaki tüm eşyaların sel sularına kapıldığını ancak hayatta kalabilmek için dua ettiklerini söyledi. söz konusu.

“Çok acı çektik ama hayatımız kurtuldu, buna minnettarız”

Restoran işletmecisi Haşim Avcı da büyük bir felaket yaşadıklarını ve o gece dünyanın alt üst olduğunu düşündüklerini kaydetti.

3 metre yükseklikteki sel sularının balkonlarına kadar geldiğini anlatan Avcı, “Bir kez öbür dünyaya gittik. Allah devletimizden razı olsun. 6 ayda yapılacak işi 15 günde yapıp köyümüzü yaptı. Yaşanabilir.Son sistem köprüler yapıldı, dere kenarlarına duvarlar örüldü.Devamı “Bu çalışmalar yapıldığı için çok fazla sel korkumuz yok. Çok zarar gördük ama canımız kurtuldu, buna şükrediyoruz.” sözlerini kullandı.

Akörensöcüler köyü sakinlerinden Kamil Çardak, o gün yağmurun cam gibi yağdığını, evlerin ve yolların hasar gördüğünü, mahallesindeki bir kişinin sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bağırdık ama devletimiz ve milletimiz sayesinde bizi kucakladılar. Hava kararınca herkes bizi bir yerden aldı.” Çardak, yaşadıkları kaygıyı unutamadıklarını söyledi.

Köy muhtarı Şahin Başol, köylerinde ilk kez böyle bir selin meydana geldiğini belirterek, iklim kurallarının değişmesi nedeniyle ani yağışların yaşanabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu