Haber

270 kiloluk uzay aracı dünyaya düşecek

NASA’nın ’emekli’ 270 kiloluk Reuven Ramaty Yüksek Enerji Güneş Spektroskopik Görüntüleyicisi (RHESSI), yarın saat 11: 30’da Dünya’ya çarpacağını duyurdu.

HASAR GÖRME OLASILIĞI VAR MI?

Uydunun düşmesi durumunda herhangi birine zarar verme olasılığının 2467’de bir olduğunu tahmin ediyor.

Savunma Bakanlığı, 16 saatlik bir ‘belirsizlik süresi’ olduğunu, bunun da uydunun bu öğleden sonra veya Cuma sabahı Dünya’ya çarpabileceği anlamına geldiğini söyledi.

BAZI PARÇALAR ATMOSFERDE PARÇALANACAK

RHESSI, 2002 yılında alçak Dünya yörüngesine fırlatıldı ve sonraki 16 yılını güneş patlamalarını ve koronal kütle fırlatmalarını gözlemleyerek geçirdi. Ancak, uydu ile onarılamaz iletişim hatalarından sonra 2018 yılında kullanımdan kaldırıldı. NASA, uyduların çoğunun yeniden girişte parçalanmasını bekliyor, ancak bazı bileşenlerin yere düştüğü iddia ediliyor.

21 TON ROKET DÜŞTÜ

Öte yandan daha büyük ölçekli uzay araçları da daha önce Dünya’ya düşmüştü.
Kasım ayında, Çin’in uzay istasyonunun bir parçasını uzaya taşımasından beş gün sonra 21 tonluk bir roket Güney Pasifik’e düştü. Güney Pasifik’in mutlak bir bölgesi, düşen uzay aracı için ortak bir alan olarak kabul edilir: kabaca Yeni Zelanda ile Şili’nin ortasında yer alan bu uzay aracı mezarlığı, herhangi bir karaya inişten Dünya üzerindeki en uzak noktadır.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu