Sağlık

Bakan Koca: Birçok ilaç piyasaya sürülecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve elde edilmesi zahmetli olan şurup formunda son 2 ayda 4.9 milyon kutu antibiyotiğin piyasaya sunulduğunu bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından temin edilmesi zor olan bazı ilaçların üretiminin artırıldığını bildirdi.

Mevsimsel hastalıklar nedeniyle talep artışı yaşandığını ve dünyada hammadde üretiminden kaynaklı sıkıntıların yaşandığına değinen Koca, kısa sürede tükenen antibiyotik ve çocuk şurupları başta olmak üzere birçok ilacın devreye gireceğini dile getirdi. Market.

Bakan Koca, “Çocukluk çağı enfeksiyonlarında kullanılan ve temini zor olan şurup formundaki antibiyotikler 2022 Aralık ayında 1,8 milyon kutu, Ocak 2023 itibarıyla 3,1 milyon kutu antibiyotik piyasaya arz edildi. Şubat ayında üretim miktarını daha da artırmaya çalışıyoruz” dedi. bilgileri verdi.

“Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın sahte olduğuna şüphe yok”

Türkiye’de ruhsatı olmayan ilaçlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Koca, şunları söyledi:

“Az sayıda hastaya özel olarak getirilen, başka ülkelerde ruhsatlı ama Türkiye’de ruhsatsız ilaçlar var. Bunlardan biri için ileri sürülen tezlerin gereği yerine getirildi. Tarafımızca ruhsatlandırılmayan ilaçlar ülkeye giriş yaptıklarında İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmekte, diğer kutulardan ayırt edici bir kimlik numarasına sahiptir.

Kutuyu üretimden reçete edildiği hastaya kadar takip ediyoruz. Eczane raflarındaki tüm ruhsatlı ilaçlar bu İlaç Takip Sistemi’ne kayıtlıdır. Eczaneden alınan ruhsatlı ilacın geçersizliği söz konusu değildir.”

haberkizilirmak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu