Haber

Büyükşehir Belediyesi’nden Kumlucalı kadınlara domates sıkma makinesi

 

Büyükşehir’den Kumlucalı

kadınlar için domates sıkma makinesi

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, kadınların zamandan tasarruf etmesi ve hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Kumluca’nın Toptaş, Kızılkahya ve Ortaköy İlçeleri’ne salça üretimi için domates sıkma makinesi bağışladı.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, kırsal kesime verdiği tarımsal desteğin yanı sıra kadınların iş yükünü hafifletmek amacıyla hamur yoğurma makinesi, üzüm sıkma makinesi, ceviz ayıklama makinesi ve domates sıkma makinesi üretimine de destek vermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Kumluca’nın Toptaş, Kızılkahya ve Ortaköy Mahallelerine talep edilen domates sıkma makinelerini teslim etti. Konut işinin en ağır kalemi olan hamur ve salça işlemlerini saatlerden dakikalara indiren makinelerle kadınların yükü azaltılıyor.

KADINLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Tarımsal Hizmetler Dairesi Kırsal Kalkınma ve Kooperatifler Şube Müdürü Asaf Özalp, kırsal kesimden gelen talepleri analiz etmek açısından çok hassas bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Daha önce Kumluca Ortaköy İlçesine hamur makinesi temin etmiştik. Bu makinayı aktif olarak kullanan kadınlarımız salça yapımı için domates sıkma makinası talebinde bulundular. Bugün domates sıkma makinesini teslim ediyoruz. “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda yaşayan kadınlarımızın iş yüklerini azaltmak ve hayatlarına dokunmak için gerekli ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılıyoruz” dedi.

HALIME MUHTARD’DAN TEŞEKKÜR

Kumluca Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya, merkeze uzak olması nedeniyle tüm gıda ürünlerini kendilerinin ürettiğini ve üretim aşamasında makineler sayesinde ciddi oranda zaman tasarrufu sağladıklarını belirterek, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e teşekkür etti. Destek. Kaya, “Eskiden kadınlarımız seralardan çıkıp elle hamur yoğurup ekmek yaparlardı. Bu süreç çok yorucuydu. Hamur yoğurma makinesini bir yıldır kullanıyoruz ve herkes çok memnun. Ayrıca salça üretimi için Büyükşehir Belediyemizden domates sıkma makinası talebinde bulunduk. Taleplerimize anında cevap veriliyor, bunun için teşekkür ediyorum. Domates salçası üretimi kadınların domatesleri elleriyle sıkarak ciddi zaman ve enerji kaybına uğramasına neden oluyor. “Makine sayesinde bu zor iş kısa sürede yapılabiliyor” dedi.

SAATLER SÜREN İŞLERİ MAKİNA İLE 10 DAKİKADA BİTİRİYORUZ

Mahalle sakinlerinden Hafize Çetiner, belediyenin gönderdiği makineleri etkin bir şekilde kullandıklarını ve işlerini çok kolaylaştırdıklarını belirtti. Çetiner, “Eskiden saatlerce süren hamuru 10 dakikada yoğurabiliyoruz. Şimdi Belediye Başkanımız Muhittin Böcek salça sıkma makinası gönderdi. “Domates salçası yapmak çok zahmetli bir süreçti, artık işimiz daha kolay olacak” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu