Ekonomi

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsiz sayısı 7,7 milyon, genç kadın işsizliği yüzde 48,4

Türkiye Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 2022 yılının üçüncü çeyreğine yönelik İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nu yayınladı. Çalışma çağındaki 64,7 milyon kişinin sadece 21,8 milyonunun kayıtlı ve tam zamanlı işlerde çalıştığına dikkat çekilen rapora göre genç işsizliğinde artış eğilimi devam ederek yüzde 36,6’ya, genç bayan işsizliği ise yüzde 48,4’e ulaştı.

GENİŞ TARİFLİ İŞSİZ SAYISI 7,7 MİLYONU AŞTI

Rapora nazaran üçüncü çeyrekte dar tarifli işsizlik erkeklerde yüzde 8,7, bayanlarda ise yüzde 12,8 olarak açıklandı. Geniş tarifli işsizlik (âtıl işgücü) oranı ise erkeklerde yüzde 17 ve bayanlarda yüzde 28 olarak gerçekleşti. Geniş tarifli işsiz sayısı ise 7,7 milyonu aştı. Raporda ayrıyeten her 100 bayandan yalnızca 18’inin kayıtlı ve tam vakitli çalıştığına dikkat çekildi.

‘TÜİK VERİLERİ, GERÇEĞİN SADECE SINIRLI BİR KISMINI GÖSTERİYOR’

Raporda TÜİK bilgileri ile DİSK-AR bilgileri ortasındaki fark ise şöyle söz edildi:

“TÜİK’in resmi istihdam dataları de tıpkı dar tarifli işsizlik dataları üzere işgücü piyasasına ait gerçeğin yalnızca hudutlu bir kısmını gösteriyor. İstihdam bilgileri tek başına istihdamın niteliği konusunda bilgi vermiyor. Bu nedenle alternatif işsizlik hesaplamaları yanında alternatif istihdam hesaplamalarına da muhtaçlık vardır!

TÜİK’in resmi istihdam oranı 2022 3. çeyrekte yüzde 47,5 olarak açıklanırken, DİSK-AR tarafından TÜİK bilgilerinden hareketle hesaplanan Kayıtlı Tam Vakitli İstihdam (KATİ) oranı yüzde 33,7 olarak gerçekleşti. Bayanlarda resmi istihdam oranı yüzde 30,5 iken KATİ oranı yüzde 18,6 ve erkeklerde resmi istihdam oranı yüzde 65 olarak açıklanmışken KATİ oranı yüzde 49 olarak hesaplandı.” (HABER MERKEZİ)

RAPORUN TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu