Haber

Diyarbakır’da Çocuk Hakları Akademisi kuruldu

DİYARBAKIR – Renkli Umutlar Derneği (RUMUD) ve Mezopotamya Psikiyatristleri Derneği (DER-MEZ), çocuk hakları ihlallerinin izleneceği, raporlanacağı ve görünür hale getirileceği merkez Sur ilçesinde “Helin Hasret Şen Çocuk Hakları Akademisi”nin açılışını yaptı. Açılışa sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanı sıra kuruma adını veren Helin Hasret Şen’in annesi de katıldı.

Açılışta konuşan RUMUD Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Demir Akçer, Kürt çocuklarına ayrımcılık yapıldığını belirterek, “Kürt çocuklarının kendini ifade etme ve oyun oynama hakkının her alanında ayrımcılığa maruz kaldığını görüyoruz. Çocukların yaşam hakkıdır. Oyun oynarken, markete giderken ve yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirirken ihlal ediliyor.” .
Devletin çocukların yaşam hakkını koruması gerektiğini belirten Akçer, oyun alanlarının polis karakoluna dönüştürüldüğünü söyledi. Sur’da sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Helin Hasret Şen’in de çocuk olduğunu hatırlatan Akçer, akademiye onun adını verdiklerini vurguladı.

Açılışta konuşan Helin Hasret Şen’in annesi Nazime Şen, “Helin Hasret Şen, kendi kapısında oynadığı için katledilen çocukların sesi oldu. Helin Hasret Şen, adaletsizliğin ve acı çeken annelerin simgesidir. yaşanmış acı bir hikaye. Helin Hasret Şen, katledilen tüm çocukların sesidir. Kendi “Kapının eşiğinde oynarken öldürülen, ailesini yarım bırakan bir çocuktu” dedi.
Anne Nazime Şen, failin faili meçhul kalmaması için herkesin Helin Hasret Şen’in davasına destek vermesini istedi. Anne Şen, “Helin Hasret Şen davası bir semboldür, bu davaya destek olursak başka çocukların da ölmesinin önüne geçebiliriz” dedi.

Konuşmaların ardından akademinin açılışı yapıldı ve Kürtçe müzikler söylendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu