Haber

G20’de yoğun diplomasi trafiği

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun diplomasi trafiğini G20 Liderler Zirvesi’nde de ardı ardına sürdürdü.

İletişim Başkanlığı’nın haberine göre, 9-10 Eylül’de Yeni Delhi’de düzenlenen zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk teması Japonya Başbakanı Kishida Fumio ile oldu.

Kishida Fumio’yu kaldığı otelde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bharat Mandapam Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen karşılama töreninde zirvenin ev sahibi Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile sohbet etti.

Zirvenin ilk gününde iki oturuma katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Pir Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Almanya Başbakanı Olaf ile görüştü. Scholz. Banka Lideri Ajay Banga’yı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk gün Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya’dan oluşan kıtalararası gayri resmi istişare ve koordinasyon platformu MIKTA’ya üye ülkelerin devlet liderleriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ve Meksika Ekonomi Bakanı Raquel Buenrostro’nun da katıldığı MIKTA toplantısına katıldı.

Zirvenin ikinci gününde G20 ülkeleri liderleriyle birlikte Mahatma Gandhi’nin Mozolesi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin üçüncü oturumunun ardından “kapanış oturumu” ve “dönem başkanlığı devir teslim törenine” katıldı.

Zirvenin ikinci gününde Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirveye özel davetle katılan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bin Abdülaziz El Suud ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ile bir araya geldi ve Avrupa Birliği Yönetim Kurulu Lideri Charles Michel’i kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün süren zirvede temaslarını Hindistan Başbakanı Modi’yi kabul ederek tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu