Soykırım

İrlanda, Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açılan soykırım davasına müdahil oluyor

İrlanda , Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına müdahale edeceğini açıkladı.

Gazze’deki güncel olayların, soykırımı temsil ettiği konusunda açık olmak istediğini söyleyen  Dışişleri Bakanı Micheal Martin uluslararası insancıl hukukun kitlesel ölçekte bariz bir şekilde ihlal edildiğini ifade etti.

“ARTIK YETER”

Gazze’deki durumun var olan durumdan daha vahim hale gelemeyeceğini söyleyen Martin “Sivillere yönelik insani yardımın kasıtlı olarak durdurulması. Sivillerin ve sivil altyapının hedef alınması. Nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların gelişigüzel kullanılması. Sivil nesnelerin askeri amaçlarla kullanılması. Bütün bir nüfusun kolektif olarak cezalandırılması liste devam ediyor. Durması gerekiyor. Uluslararası toplumun bakış açısı nettir. Yeter artık.” ifadelerini kullandı.

Martin ayrıca “Gazze nüfusunun yarısı yakın bir kıtlıkla karşı karşıya ve nüfusun yüzde 100’ü de akut gıda güvensizliğiyle karşı karşıya. BM Genel Sekreteri’nin hafta sonu Refah’a yaptığı ziyaret sırasında Gazze’ye girmek için bekleyen uzun bloke edilmiş yardım kamyonları sıralarını denetlerken söylediği gibi, ‘Gazze’yi gerçek anlamda hayat kurtaran yardımlarla doldurmanın zamanı geldi”  şeklinde konuştu.

UAD SOYKIRIM DAVASI

Ocak ayında, Dünya Mahkemesi olarak da bilinen Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın İsrail’i Gazze’de devlet önderliğinde soykırım yapmakla suçlamasının ardından İsrail’den Soykırım Sözleşmesi kapsamına girebilecek her türlü eylemden kaçınmasını ve askerlerinin Filistinlilere karşı hiçbir soykırım eylemi yapmamasını sağlamasını talep etmişti.

GÜNEY AFRİKA İLE İSTİŞARE

Martin, İrlanda’nın müdahalesinin ne şekilde olabileceğini söylemedi ve İrlanda’nın ileri sürmeyi planladığı herhangi bir argümanın ana hatlarını belirtmedi, ancak ülkenin yasal ve politik analizler ve aralarında Güney Afrika’nın da bulunduğu çeşitli ortaklarla istişarelerin ardından bu adımı atmaya karar verdiğini ekledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu