Ekonomi

Kredi kartlarına düzenleme sinyali! İşte masadaki seçenekler

Hayat pahalılığının yüksek olması, nakit paraya ulaşmakta zorluk çeken vatandaşları bir süreliğine kredi kartı kullanmaya yöneltti. Kart borçlarının yaklaşık 2 trilyon liraya ulaşmasıyla düzenleme ihtimali ortaya çıktı.

DÜZENLEME OLMALI AMA EKONOMİ DE DİKKATE ALINMALI

merkez bankası Siyasi çıkarlara paralel olarak artan kart faizlerine rağmen kullanımda herhangi bir azalmanın yaşanmaması dikkat çekerken, perde arkasında sürece ilişkin birkaç önlemin hayata geçirileceği konuşuluyor. Şimdi ise henüz resmi bir açıklama yapılmayan konuya ilişkin yapılacak düzenlemeler, faizlerin artırılması, limitin düşürülmesi ve para çekme işlemlerinin sona erdirilmesi olarak öne çıkıyor gibi görünüyor.

Uzmanlar, kartlarla ilgili düzenlemenin gerekli olduğunu ancak uygulamada ekonominin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor. Kartlara ilişkin pek çok düzenleme seçeneği bulunurken, hepsinin birden yürürlüğe girmesi yerine birkaç tanesinin öne alınabileceği belirtiliyor.

FAİZ ARTIŞI

Vatandaşlar, son ödeme tarihini aşmayarak ve borcun yalnızca asgari tutarını ödeyerek kart borçlarına faiz ödemekten kurtulabiliyor. Son dönemde kart kullanımı artarken, durum borcun vadesine bırakılması ve sadece baz ödeme tutarının yatırılmasıdır. Kartlara olan ilginin artması, kullanıcıları bu eğilimden uzak tutmayı amaçlıyor olabilir.

LİMİT İNDİRİMİ

Kart harcamalarındaki enflasyon nedeniyle artan maaşlar da kullanıcıların limitlerinin artmasına neden oldu. Ancak bu durum aynı zamanda kontrolsüz harcamaların da önünü açtı. Kartlara yapılacak düzenlemede limitlerin düşürülmesi de seçenekler arasında yer alıyor.

ASGARİ ÖDEMEYİN ARTIRILMASI

Birçok kredi kartı kullanıcısı borcun tamamını ödemek yerine baz ödeme tutarını takip etmeyi tercih ederken, bu durum faiz ödemelerine ve bitmeyen borçlara yol açmaktadır. Bunun önüne geçmek için kredi kartlarına ilişkin düzenlemede asgari ödeme tutarında artışa yer verilebilir.

NAKİT ÇEKME SINIRLAMASI

Çoğu kart kullanıcısı ödeme sıkıntısı yaşadığında kredi kartından nakit çekme yoluna gidiyor ve borcunu ödemediği her gün faiz ödemekle karşı karşıya kalıyor. Kartlara ilişkin düzenleme sırasında nakit çekme işleminin sona erdirilmesinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

TAKSİTİN AZALTILMASI VEYA KALDIRILMASI

Özellikle internet alışverişlerinde tercih edilen taksitli ödeme, kart borçlarını artırabiliyor. Özellikle elektronik ürünlerde sıklıkla tercih edilen taksitli alışverişlerin sınırlandırılması veya bazı ürünlerde taksitlerin tamamen ortadan kaldırılması kartlarla ilgili yapılacak düzenleme seçenekleri arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu