Ekonomi

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Milli Eğitim Müdürü Bir Sen Şubesi Zam Oranını Kabul Etmedi

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu’nun 6,5 milyon memur ve emekli memur için öngördüğü artış oranını kabul etmediklerini ve şerh yaptıklarını söyledi.

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu’nun açıkladığı artış oranını kabul etmediklerini açıkladı. Miran, “Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu, 2024 yılının ilk altı ayı için yüzde 15, ikinci altı ayı için yüzde 10, 2025 yılının ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için de yüzde 5 oranında zam yapılmasına karar verdi. Enflasyon açığı iyi haber olarak lanse edildi.Bunu yapmanın sağlıklı olmadığı her aşamada tespit edilip ifade edilmişken, işveren-Hakem Heyeti’nin kamu görevlilerini ve çalışanlarını zarara uğratacak kararını kabul etmiyoruz. ki bu da gerçeği görüp doğru teklifi sunma iradesinden uzaktır ve biz de şerh koyarız.”

‘Yüzde 33 enflasyon beklentisinin aksine’

Toplu sözleşme süreçlerinin, 4688 sayılı Kanun’un ve Tahkim Kurulu’nun yapısına vurgu yapan Miran, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu toplumsal vicdanın sesine göre değil, toplumsal vicdanın sesine göre karar verdi. kamu patronunun teklifi. Memur-Sen olarak imzaladığımız ve anlaşmayla sonuçlandırdığımız toplu sözleşme görüşmelerinin tamamında Merkez Bankası enflasyon beklentilerinin üzerinde bir oran yakaladık. Ancak Tahkim Heyeti, kamu işvereninin yüzde teklifinin yüzde 33 olduğu gerekçesiyle yüzde artış oranını koruyarak Merkez Bankası’nın açıkladığı yüzde 33 enflasyon beklentisiyle çelişen kararıyla ‘Kamu İşvereni Tahkim Kurulu’ olduğunu itiraf etti. uygun ve yürütülebilirdi. Kamu görevlilerinin maaş-ücret artışları enflasyon beklentileri ve taleplerinin altında kaldı. Enflasyon farkının iyi bir haber olarak sunulmasının sağlıklı olmadığı tarafımızca tespit edilmiş ve her düzeyde dile getirilmiş olmakla birlikte, işveren-Hakem Heyeti’nin kamu görevlilerini zarara uğratacak ve bu durumdan uzak olan kararını kabul etmiyoruz. Gerçeği görme ve gerçeği sunma isteğinden yola çıkıyoruz ve şerh koyuyoruz” – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu