Ekonomi

Nvidia, Yapay Zeka Şirketlerine Yaptığı Yatırımlarla Pazar Artışını Destekliyor

Nvidia, Kol, SoundHound AI(NASDAQ: SES) ve Recursion Pharmaceuticals borsada yükselişe neden oldu.

Arm Holdings, Recursion Pharmaceuticals (RXRX) ve SoundHound AI (SOUN) gibi yapay zeka konusunda uzmanlaşmış şirketlerin hisseleri, borsa açılmadan önce değer artışı yaşıyor. Bu durum NVIDIA Corporation’ı etkilemektedir (NASDAQ: NVDA) bu şirketlerde sahiplik payı satın aldığının kamuya açıklanmasının ardından gerçekleşti.

Yapay zeka teknolojisindeki artışın en büyük yararlanıcılarından biri olan NVIDIA Corporation, 31 Aralık itibarıyla bu şirketlerde sahiplik hisseleri satın aldığını duyurdu. Duyuru, Çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan düzenleyici dosyada yapıldı.

Arm Holdings’in hisse senedi fiyatı borsa açılmadan önce yaklaşık %0,1 arttı. Başlangıçta hisse senedi fiyatı yaklaşık %2,6 oranında artış gösterdi. NVIDIA Corporation, Arm Holdings’e 147,3 milyon dolar yatırım yaparak açıklanan en büyük yatırımı temsil etti.

Bir biyoteknoloji şirketi olan Recursion Pharmaceuticals, NVIDIA Corporation’dan yaklaşık 76 milyon dolarlık yatırım aldıktan sonra borsa açılmadan önce hisse senedi fiyatının yaklaşık %19 arttığını gördü. Daha önce NVIDIA Corporation, biyoteknoloji firmasının yeni ilaçları keşfetmeye yönelik yapay zeka modellerinin hızını artırmak amacıyla Recursion Pharmaceuticals’a yatırım yapma niyetini açıklamıştı.

NVIDIA Corporation ayrıca ses tanıma için yapay zeka teknolojisi geliştiren SoundHound AI şirketine 3,7 milyon dolar yatırım yaptı. SoundHound AI’nin hisse fiyatı, borsa açılmadan önce %73,5 oranında önemli bir artış göstererek Temmuz 2023’ten bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Ayrıca Nanox Imaging (NNOX), NVIDIA Corporation’ın hisse satın almasının ardından hisse değerinde %51’lik bir artış yaşadı. Nanox Imaging, tıbbi görüntüleme raporlarını yorumlamak için yapay zeka yazılımı kullanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu