Haber

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: OVP’de büyüme başlığı altında 24 politika ve tedbir

Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Burada birinci başlık büyüme. Büyüme başlığı altındaki 30 politika ve tedbirin 24’ü sanayi ve teknoloji alanıyla ilgili.”

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Orta Vadeli Program (OVP) tanıtım toplantısının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“30 politika ve tedbirden 24’ü Sanayi ve Teknoloji Alanına ilişkin”

“Enflasyonla mücadelede büyüme nasıl sağlanacak?” Soruyu yanıtlayan Kacır, “Bildiğiniz gibi orta vadeli planın önemli bir unsuru siyaset ve hareketler kısmıdır. Yani sayısal bölümden sonra nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda çerçeveli bir plan ortaya konuldu. Bunu başarmaya çalışın. Buradaki ilk başlık büyüme. Az önce inceledim, büyüme “Başlığındaki 30 politika ve tedbirden 24’ü sanayi ve teknolojiyle ilgili” dedi.

Türkiye’nin büyümesinde çeşitli faktörlerin rol oynayacağına işaret eden Kacır, “Yüksek teknoloji yatırımlarının teşvik edilmesinden sanayi bölgelerinin lojistik ilişkilerinin güçlendirilmesine, büyük ölçekli firmaların ve KOBİ’lerin ana sanayinin tedarik zincirlerine entegrasyonunun desteklenmesine kadar, Girişim ekosisteminin güçlendirilmesi, teknoloji olarak sanayi hamlesine proje bazlı devlet destekleri.” Programların etkin kullanımı, Ar-Ge faaliyetleri, diğer yatırım ortamı ve dijital dönüşüm başlıklarındaki birçok unsuru kapsayan büyümeyi nerede tanımladığımızı hatırlatmak isterim” dedi.

Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel, OVP’de yenilikler yapıldığını hatırlatarak, “Aslında OVP’de bir yenilik yaptık. Depremle ilgili harcamaları hem mal hem hizmet, yatırım ve transferlerde ayrı bir sütunda ifade ettik ve Ayrı bir rakam. Dolayısıyla bu kalıcı değil, “Geçici bir harcama türüdür, dolayısıyla mali disiplinin bu anlamda kriterlere uygun olarak sürdürülmesine, kamuoyunun rahatlıkla izleyebilmesine zemin oluşturulmuştur.” ,” dedi. – ANKARA

puturge-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu