İş

Suudi petrol dışı sektör büyümesi Mayıs ayında yavaşladı

Riyad Bank tarafından açıklanan son Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine göre, Suudi Arabistan’da petrol dışı ticari faaliyetlerdeki büyüme Mayıs ayında yavaşlama işaretleri gösterdi. İmalat sektörünün ekonomik sağlığının bir ölçüsü olan PMI, Nisan ayındaki 57.0 seviyesinden Mayıs ayında 56.4’e geriledi. Bu, son 22 ayın en düşük ikinci değerine işaret etse de 50’nin üzerinde bir değerle sektörde genişlemeye işaret ediyor.

Üretim seviyelerindeki değişiklikleri takip eden üretim alt endeksi Mayıs ayında 60,1’e gerileyerek Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştı ve Nisan ayındaki 61,9 seviyesinden düştü. Bu düşüşe rağmen, üretim alt endeksi, devam eden talep ve birikmiş siparişlerin karşılanması ile desteklenerek büyüme bölgesinde kalmaya devam etti.

Ekonomik faaliyetin önemli bir itici gücü olan yeni siparişlerde de yavaşlama yaşanmış, yeni siparişler alt endeksi 59,5’e gerileyerek son iki yılın en düşük seviyesine inmiştir. Nisan ayında 61.0 olan bu değer, raporda yavaşlamanın daha zorlu piyasa koşullarına ve artan rekabete bağlanmasıyla düşüş gösterdi.

Genel veriler, Suudi Arabistan’ın ekonomisini petrolden uzaklaştırmayı hedeflediği için hayati önem taşıyan petrol dışı sektörlere yönelik talebin hala güçlü olduğuna işaret ediyor. Turizm ve inşaat yatırımlarını artırma ve özel sektörü genişletme çabaları bu stratejik değişimin bir parçası.

Riyad Bank baş ekonomisti, artan talebin girdi fiyatlarının ve personel maliyetlerinin yükselmesine yol açtığını belirtti. Yine de çıktı fiyatlarındaki artış bu maliyet baskılarına ayak uyduramadı. Al-Ghaith, işletmelerin büyüyen pazardaki fırsatlardan yararlanırken maliyetleri etkin bir şekilde yönetmek için korumaları gereken hassas dengenin altını çizdi.

Raporda ayrıca Mayıs ayında Ocak ayından bu yana en düşük noktaya ulaşan 12 aylık görünüme ilişkin iş dünyası güvenindeki düşüşe de değinildi. Bu duygu, şirketlerin bir yandan gelecek için planlama yaparken diğer yandan mevcut ekonomik ortamda yollarını bulmakta karşılaştıkları zorlukları yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu