Haber

Türkiye tarih yazdı! İşte CHP 100. yılında

  •       Haber7-ÖZEL

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisi CHP 9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. 1924 yılında o gün Halk Fırkası adıyla kurulan partinin başına geçti. ‘Cumhuriyet’1935 yılında yapılan dördüncü kongrede ilave olarak “Cumhuriyetçi Halk Partisi”adını aldı.

Türkiye’nin ve dünyanın en eski partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde, vekaleten misyon üstlenenler hariç, Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. Kuruluşundan bu yana 7 genel lider değiştiren CHP, 100. yılında ülkeye kattığı maliyet ve hizmetlerle değil, bugün içinde bulunduğu tartışmalı durumlarla anılıyor.

O ASLA TEK BAŞINA GÜÇ OLAMAZ

1923’teCHP’yi kurduk 1946Türkiye’de yapılan açık oy gizli sayımıyla tarihe şaibeli bir seçim olarak geçen ve yüzde 70 oy alan seçim dışında hiçbir zaman tek başına iktidar olamadı. 1950yılında yapılan seçimlerde Adnan Menderesile demokratik PartiKarşı muhalefet koltuğunda oturan CHP 73 yaşındaTürk demokrasi tarihinde hiçbir zaman Türkiye’yi yönetme görevini vatandaşlarından tek başına alamamıştır.

Zaman zaman koalisyon hükümetleriyle yönetime giren CHP, Türkiye’ye iç karışıklıklardan, ekonomik krizden ve huzursuzluktan başka bir şey getirmedi.

100. YILINDA KOLTUK SAVAŞLARI

Cumhuriyet Halk Partisi’ 14 ve 28 Mayıs seçimlerinden sonraki 100. yılda ise durum içler acısı olarak tarihe geçti. Altılı masayı kurarak büyük vaatlerde bulunan CHP yönetimi, Türkiye’yi yönetme görevini ve Meclis’teki çoğunluğu üstlenemediği için adeta çalkantıya girdi.

28 Mayıs’ın hemen ardından İBB Lideri Ekrem İmamoğlu ‘koltuk savaşı’başlatarak ‘Değiştirmek’ açıklamalarda bulundu. İmamoğlu’nun çekilmesinin ardından bu sefer Kılıçdaroğlu cephesinden gelen baskılar ve İBB Başkanlığını kaybetme korkusuyla. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özelbayrak açıldı.

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı CHP’nin genel başkan adayı olacağını açıkladı. CHP’de ‘değiştiriciler’ Partinin yeni lideri olarak görülen Özel’e bazı partililerin de destek vermesiyle parti içindeki iktidar mücadelesi alevlendi. Gelinen noktada CHP 100. yılında koltuk savaşlarıyla anılmaktan öteye gidemedi.

GENEL BAŞKAN GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBETTİ

2010 yılında Deniz Baykal’ Türkiye’de kurulan kaset komplosunun ardından CHP’nin başına geçen Kemal Kılıçdaroğlu, sadece Türkiye tarihine değil, dünya tarihine de damgasını vurdu. 2010 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı girdiği tüm seçimleri kaybeden Kılıçdaroğlu, 13 yılda 11 seçimyenilgiyle ayrıldı.

Nihayet 14 ve 28 Mayısseçimleri kaybettik Kılıçdaroğlu bugün tepkilerin merkezinde yer alıyor. Girdiği tüm seçimleri kaybeden ve koltuğunda oturmaya devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, 100. yılındaYenilgileriyle CHP tarihine geçen CHP Genel Başkanı oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu