Ekonomi

Türkiye’ye ilişkin enflasyon ve faiz beklentileri değişti

Reuters’in anketindeki yüzde 7 beklentisine rağmen TÜİK’e göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 58,94, aylık ise yüzde 9,09 arttı. Sözcü’ye göre yıllık enflasyon Aralık 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

JP MORGAN

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan da Türkiye’ye yönelik enflasyon ve faiz iddialarını gündeme getirdi. Türkiye için yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 62’den yüzde 65’e çıkaran JPMorgan, Türkiye’de enflasyonun Mayıs 2024’te yüzde 73 ile zirve yapacağını da öngördü. Yıl sonu politika faizi tahmininde en büyük riski gören banka, Türkiye için yüzde 35 olan faiz indirimini 2024 sonu için yüzde 40’tan yüzde 45’e çıkardı.

Morgan Stanley

Beklenenin üzerinde gelen enflasyon verisinin ardından ABD’nin önde gelen bankalarından Morgan Stanley, yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 62’den yüzde 66’ya yükseltti. İki aydır yüksek seyreden TÜFE verilerine dikkat çeken Morgan Stanley, yeni ekonomi yönetiminin enflasyon beklentilerinde daha fazla bozulma yaşamamak ve kredibilitesini daha da artırmak için faiz artırımlarına devam etmeyi tercih edebileceğini belirtti. Bankanın yayınladığı notta, “Böylece TCMB’nin yüzde 30 politika faizine tahmin ettiğimizden daha erken ulaşabileceğini görebiliyoruz” denildi.

BOFA

ABD’nin önde gelen bankalarından Bank of America da Türkiye için yıl sonu enflasyon varsayımını yukarı yönlü revize etti.

Banka, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e çıkarırken, 2024 beklentisini de yüzde 38’den yüzde 40’a çıkardı. JPMorgan gibi BofA da enflasyonun gelecek yıl Mayıs ayında zirveye ulaşacağını iddia ediyor. Kurum, gelecek yıl için en yüksek enflasyon beklentisini yüzde 65’ten yüzde 78’e çıkardı. BofA’nın faiz beklentilerine ilişkin yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Bankanın paylaştığı raporda enflasyon beklentilerinin artması nedeniyle faiz artırımına ihtiyaç duyulduğu belirtilirken asıl sorunun Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden önce bu artışların yapılıp yapılmayacağı olduğu kaydedildi. Banka, Merkez’in faiz artırımlarına devam edeceğini ancak yerel seçimler öncesinde bir duraklama beklediğini belirtti. BofA’nın yıl sonu politika faizi iddiası yüzde 30 iken, yerel seçimlerin ardından 2024’te bu oranın yüzde 45’e çıkması bekleniyor.

HSBC

İngiltere merkezli banka HSBC de faiz ve enflasyon beklentilerini revize etti. Yüksek enflasyon verilerine dikkat çekilen açıklamada, yılsonunda enflasyonun yüzde 70’e yakın olması beklenirken, son çeyreğe ilişkin enflasyon iddiası yüzde 62,4’ten yüzde 68’e çıkarıldı. Enflasyon bilgilerindeki artış nedeniyle faiz beklentilerini de değiştiren banka, bu ay faiz iddiasını yüzde 27,5’ten yüzde 30’a çıkardı.

kucukcekmeceajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu