Haber

Uzmanlar üstüne basa basa uyardı: Bu listedeki yiyecekleri yiyin, doğal gaz faturanız düşsün

Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan kriz başta olmak üzere dünya genelinde güçle ilgili yaşanan tedarik problemleri nedeniyle Avrupa bir anda buz kesti. Ülke genelinde herkes battaniyelere sarılırken, krizin nasıl atlatılacağı da merak konusu oldu.

UZMANLARDAN İKAZ GELDİ

Gaz krizinin kısa müddette çözülmeyeceğinin anlaşılması üzerine ise ülkedeki uyku uzmanlarından vatandaşlara değerli bir ikaz geldi. Uzmanlar, gece yatmadan tüketilecek kimi besinlerin, bedeni sıcak tutması nedeniyle doğal gaz faturalarının düşmesine neden olacağını lisana getirdi.

LİSTEDE DE YOK YOK

Uzmanlar tarafından hazırlanan listede şu besinlere yer verildi: ” Yer fıstığı, badem ve Antep fıstığı metabolizmanızın suratını artırabilir ve beden ısınızı yükseltebilir, bu neden üşümeden uyumanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra bu fındıklar doğal melatonin hormonu içerdikleri için kolay bir biçimde uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Tarçın, soğukken bedenimizin ısısını artıran termojenik özelliklere sahiptir, bu nedenle gece bir bardak sütün içine serpin ve çabucak uykuya dalacaksınız.

Yulaf, olağanda günün başında tüketilen bir yiyecek olarak tercih edilir lakin yatmadan evvel yararlı olduğuna dair ispatlar var. Yüksek kepek ve lif içeriği nedeniyle bedeninizde yavaş parçalanırlar ve bu yavaşlık sindirim, ısınma gücü salar.

Muz, B vitamini ve magnezyumla içeren muz, tiroid ve adrenal bezlerinizin çalışmasına yardımcı olur, böylelikle soğuk havalarda beden ısınızı düzenler.

Ginger, Zencefilin damar genişletici özelliği sayesinde kan damarlarınız gevşer, bu da kan akışının artmasına katkıda bulunur ve bedeninizin ısınmasına yardımcı olur.

Havuç, sindirim sırasında daha fazla güce muhtaçlık duyması nedeniyle bedeninizin ısınmasına neden olur. Bunların yanı sıra uzmanlar, karpuz, şeftali, portakal, kereviz ve salatalık üzere beden ısısının düşüren yiyeceklerden uzak durmamızı tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu