Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yüzde 0,5 yükselişle 5.123,00 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı, açılış seansında evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde, 5.123,00 düzeyinden süreç gördü.

Dün alış yüklü bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı evvelki kapanışının yüzde 2,6 üzerinde 5.098,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında da yükselişini sürdürerek 5.119,50 puana çıktı.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyon konusunda daha alınacak kıymetli bir ara bulunduğuna işaret etmesiyle global hisse piyasalarının karışık bir seyir izlediğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralık toplantısında yüzde 81 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 19 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, gelecek dönem resesyon sinyali olarak kabul edilen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 alık hazine bonosu getirisi ortasındaki fark ise eksi 20 baz puanda bulunuyor.

Analistler, bugün yurt içinde bütçe istikrarı, yurt dışında ise İngiltere’de işsizlik, Almanya’da ZEW beklenti endeksleri, Avro Bölgesi’nde büyüme ve ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) datalarının açıklanacağını kaydederek, Fed ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin kelamla yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında olduğunu lisana getirdi.

Teknik açıdan endeks kontratında 5.150 ve 5.250 düzeylerinin direnç olarak öne çıktığını tabir eden analistler, 5.050 ve 5.000 puanın takviye pozisyonuna gelebileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu