Ekonomi

ABD enflasyonu yavaşlarken Yen değer kazandı, dolar sabit kaldı

Japon Yeni, yavaşlamaya işaret eden son ABD enflasyon verilerinin de desteğiyle bugün üst üste ikinci gün yükselişini sürdürdü. Bu arada dolar, Çarşamba günü önemli bir düşüş yaşadıktan sonra diğer önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında istikrar kazanmayı başardı.

Çarşamba günü açıklanan verilere göre, Nisan ayında ABD enflasyonu sadece %0,3 oranında artarak Mart ayında görülen %0,4’lük artıştan yavaşladı ve beklenen %0,4’lük artışın gerisinde kaldı.

Genellikle değişken olan gıda ve enerji sektörlerini dışarıda bırakan çekirdek enflasyon yıllık bazda %3,6 ile son üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Buna ek olarak, perakende satışlar büyüme göstermeyerek Federal Rezerv’in olası faiz indirimleri için koşulların uygun hale gelebileceğinin sinyalini verdi.

Enflasyon raporunun ardından Çarşamba günü yen karşısında %1 değer kaybeden dolar, bugün de %0,38’lik bir düşüşle 154,32 yenden işlem gördü. Dolar 153,6 yene kadar gerilemişti ancak hayal kırıklığı yaratan Japon büyüme rakamlarının yenin cazibesini biraz azaltmasının ardından kayıplarını bir miktar azalttı.

Fed’in ABD tahvillerine ve dolara yatırımları çeken yüksek faiz oranlarının aksine Japonya Merkez Bankası’nın gevşek para politikasını sürdürmesi nedeniyle yen bu yıl yaklaşık %9,5 değer kaybetti. Yen’in değeri, özellikle ABD ve Japonya arasındaki faiz oranı farkındaki değişikliklere karşı tepkisel olmuştur.

Para biriminin altı büyük muadili karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, Çarşamba günkü %0,75’lik düşüşün ardından bugün %0,11’lik hafif bir toparlanmayla 104,32’ye yükseldi. Bu toparlanma, piyasa katılımcılarının 2024 yılı sonuna kadar iki kez faiz indirimine gideceğini öngören Fed’in faiz indirimine giderek daha fazla güvenmesiyle gerçekleşti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, faiz indirimlerini değerlendirmeden önce enflasyonun aşağı yönlü seyrine ilişkin net kanıtlara ihtiyaç olduğunu vurguladı. ING’de döviz stratejisti olan Francesco Pesole, enflasyonun doğru yönde ilerlemekle birlikte, henüz Fed’in faizleri düşürmesini gerektirecek seviyelerde olmadığını belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Pesole, piyasanın Mayıs ayında ABD kişisel tüketim harcamaları enflasyon verisinin açıklanmasına kadar düşük volatilite ve menzile bağlı bir ticaret dönemine girebileceğini öne sürdü.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yenimahallehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu