Haber

ABD’li diplomatlar Çin’de görüştü

ABD’li diplomatlar, Şubat ayında Çin’e karşı yüksek irtifa balonunun ABD havaalanına girmesiyle yaşanan krizin ardından iki ülke arasındaki iletişimi yeniden tesis etmek için Pekin’de görüşmelerde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Müsteşarı Daniel J. Kritenbrink ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Çin ve Tayvan İlişkilerinden Sorumlu Direktörü Sarah Beran, Çin’i ziyaret etti.

Kritenbrink ve Beran, yüksek irtifa balonunun neden olduğu krizden bu yana Pekin’i ziyaret eden üst düzey yetkililer.

ABD’li diplomatlar, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Caosu ve Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika ve Okyanusya İlişkileri Dairesi Başkanı Yang Tao ile bir araya geldi.

ABD’nin Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ün de katıldığı görüşmede taraflar, “Çin-ABD ilişkilerinin geliştirilmesi ve farklılıkların yönetilmesi” konusunda görüş alışverişinde bulundu.

ABD’den görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, “samimi, verimli ve yapıcı” geçtiği belirtilen görüşmenin, “iletişim kanallarını açık tutma ve üst düzey diplomasiyi sürdürme çabalarının bir parçası” olduğu kaydedildi. .

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Şubat ayında Çin’e yapmayı planladığı ziyareti, Amerikan havalimanına giren balonun düşürülmesiyle tırmanan kriz nedeniyle iptal etti.

Kriz nedeniyle diplomatik ilişkiler ciddi şekilde kesilirken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin’in en üst düzey diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Ofisi Direktörü Vang Yi, 10-11 Mayıs tarihlerinde Avusturya’nın başkenti Viyana’daydı. . Görüşmeleri sırasında, teması yeniden kurmak için adımlar attı.

haber-ozalp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu