Haber

Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘Medya Raporu’na RTÜK’ten tepki!

RTÜK, Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin hazırladığı 2022 Medya İzleme Raporu’na tepki gösterdi. RTÜK’ten yapılan açıklamada “Sahtekarlık, yalan ve iftiralarla dolu paralı haberlere cevap vermekten yorulmayacağız”ifadeler kullanılmıştır.

RTÜK’ün açıklamasının tamamı şöyle:

Yalan, iftira ve çarpıtmalarla dolu paralı haberlere cevap vermekten yorulmayacağız. Ankara Gazeteciler Cemiyeti Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle bir rapor hazırladı. 2022 Medya İzleme Raporu, ülkemizin gelişen demokrasisini görmezden gelirken Türkiye’yi Batı’ya şikayet etme mekanizması olarak dikkat çekiyor. Raporda yer alan “RTÜK cezalarının siyasi silah olarak kullanıldığı” iddiası tamamen hukuka aykırıdır. RTÜK, kararlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde seçilen bağımsız üyelerden oluşan Yüksek Kurul kararı ile alır. Yaptırım kararları, kendilerini ikna etmeye çalıştıkları biçimde eleştirel yayın yapanlara değil, Kanunun 8. maddesindeki yayın unsurlarını İHLAL EDEN yayıncılara verilmektedir.

Belli kesimlerin RTÜK’e karşı yürüttüğü karalama kampanyasını bir süredir planlı bir şekilde çarpıtma ve manipüle etme girişimlerini dikkatle izliyoruz. Anayasal bir kurum olan RTÜK’te görev yapan Üyelerin iradeleri ile aldıkları kararları kabahat olarak gören zihniyet, haksız itham ve iftiralarla hata yapmaktadır. Üst Kurul Üyelerimizin kötü niyetlerine karşı gerekli yasal girişimlerde bulunacağız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

haberortahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu