Ekonomi

Avrupa merkez bankaları borçlanma maliyetlerini artırarak enflasyonla mücadele ediyor

Avrupa merkez bankaları devam eden enflasyonla mücadele için borçlanma maliyetlerini hızla artırdı. Bu saldırı, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gibi bölge ekonomisini önemli ölçüde etkileyen jeopolitik bir olaya yanıt olarak geldi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), GSYİH büyümesindeki yavaşlamaya rağmen bu önlemlerin Avrupa ekonomisi için “yumuşak inişe” yol açacağını öngörüyor. IMF, Avrupa’nın GSYİH büyümesinin 2023’te yüzde 1,3’e yavaşlayacağını, 2024’te ise küçük bir toparlanmanın yüzde 1,5’e düşeceğini tahmin ediyor.

Gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinde fiyatlar artıyor ve ekonomik toparlanmayı destekliyor. Ancak IMF, bu durumun üretkenlik artışlarıyla dengelenmediği takdirde enflasyonu daha da kötüleştirebileceği konusunda uyarıyor.

Tüketici fiyatlarının normalleşme sürecinin uzun süreceği ve birkaç yıla yayılması bekleniyor. IMF, ekonomik toparlanmanın desteklenmesi ile inatçı enflasyonun yönetilmesi arasında geçen bu dönemde istikrarın sağlanmasının önemine vurgu yapıyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

tekkekoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu