Teknoloji

Bazı Ölçekler Yağ, Kas ve Kemik Oranımızı Nasıl Ölçebilir?

Özellikle son yıllardaBirçok teknoloji markasının dijital terazi sayısı artmaya başladı.

Üzerinde yalınayakDışarı çıktığınızda bu teraziler vücudunuzu akıllı telefonunuzdaki uygulamaya gönderecek. yağ, kas ve kemik oranlarını ölçüp gönderebilirler . Peki tam olarak nasıl çalışıyorlar?

Bunu anlamak için önce Kimya 101’i öğretmeliyiz.

Bildiğiniz gibi vücudumuzda yağ ve su bulunur. Suyun yoğunluğu yağdan fazla ise (yani şişman değilsek) Bu, sağlıklı bir vücuda sahip olduğumuz anlamına gelir. Ve yine, bildiğiniz gibi, su, Petrolden daha iletken bir maddedir. . Yani suya elektrik verdiğinizde, yağa verdiğinizden çok daha hızlı sirküle eder.

Bu stil ölçeklerinde çıplak ayakla gitmemizin nedeni budur.

Terazideki gri kısımlar, çıplak ayakla vücudunuzda görülebilir. zararsız bir voltaj seviyesine sahip bir elektrik dalgası gönderme. Bu, vücudunuzda ne kadar yağ ve ne kadar su olduğunu hesaplar.

Uygulamada ortaya çıkan yağ, kas ve kemiğin yüzdesi de bu şekilde hesaplanır.

Vücudunuzdaki yağlanma sıklığı fazla ise ( yani eğer şişmansan) Terazinin gönderdiği elektrik vücudunuzdadır. daha yavaş dolaşmak ölçeğe geri dönecektir. Daha az ise kaslarınızdaki sularda daha hızlı dolaşır ve tartıya geri döner. Bu sayede vücudunuzdaki yağ oranı da hesaplanmış olur.

Peki kadın ve erkek için ideal yağ oranı nedir?

Bu tartılara çıktık, vücut yağımızı ölçtük; Peki ideal yağ yüzdemizin üstünde mi altında mı olduğumuzu nasıl anlarız? Dünya Obezite Tedavi Derneği’nin belirlediği bilgilere göre erkekler için %25 yağ, kadınlar için, %32 yağBunu aştığınızda sağlıksız bir yağ oranınız olur.

Bu ölçeklerin verdiği oranların doğruluğu nedir?

Tabii ki evinizdeki tartı üzerinde yaptığınız ölçümler ve bir eczaneye ya da hastaneye gittiğiniz ölçümlerin ortasında. fark olacak . Bu tür kurumlardaki makinelerin çalışma prensibi temelde bire bir olsa da elde edilen veriler daha nettir.

Ancak bu ölçeklerin verdiği ölçüm verileri ortalama bir doğruluğa sahiptir . Aslında, daha doğru bilgi almak istiyorsanız, bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Teraziyi her gün tam zamanında kullanın
  • Vücudunuzun ihtiyacı kadar su için, susuz kalın
  • Kafein veya alkol içtikten sonra tartıyı kullanmayın.
  • Egzersiz yaptıktan sonra tartıyı kullanmayın
  • Yemekten birkaç saat sonra tartıyı kullanın

Tartınızı bu talimatlara uygun olarak kullanırsanız eczanelerde veya hastanelerde bulunan makinelerde ölçüm yapabilirsiniz. yakın bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu