Haber

Biafra Yerli Halklarının Nijerya’da terör örgütü ilan edilmesi iptal edildi

Nijerya’nın Enugu eyaletindeki Yüksek Mahkemesi, ülkenin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı Biafra Yerli Halklarını (IPOB) “terör örgütü” ilan etme yönünde 2017 yılında aldığı kararı iptal etti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Enugu Eyaleti Yüksek Mahkemesi Hakimi AO Onovo, güneydoğu eyalet yönetimlerinin IPOB’u 2017 yılında terör örgütü olarak ilan etmesinin anayasaya aykırı ve istikrarsız olduğunu belirtti.

Onovo ayrıca halkların kendi kaderlerini belirlemelerinin suç olmadığını, bu nedenle tutuklu IPOB başkanının tutuklanması ve yargılanması için temel olarak kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Nijerya’nın güneydoğusundaki bazı eyaletlerin yönetimleri, 2017 yılında IPOB’u “terör örgütü” ilan etmiş ve ülkedeki tüm faaliyetlerini yasaklamıştı.

1967 yılında Nijerya’nın güneyinde Biafra halkının bağımsız Biafra devletini kurmak için isyan etmesiyle çıkan iç savaşta milyonlarca insan hayatını kaybetti.

Ülkenin güneydoğusunda 1967 yılında kurulan Biafra Cumhuriyeti, iç savaşın sonunda yeniden Nijerya egemenliği altına girdi.

korfez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu