Yaşam

K-Pop Şarkıcılarının Dünya Çapında Dinlenme Oranları Geçen Yıla Göre Yüzde 42 Arttı!

K-pop dalgasının tüm dünyaya yayılmasıyla birlikte Koreli müzisyenlerin dinleme oranları da geçen yıla göre arttı. Ayrıntılar?

Kaynak:https://www.koreaboo.com/stories/glob…

Luminate’in raporuna göre bu yıl en popüler yüz K-pop sanatçısının şarkı ve video görüntülemeleri geçen yıla göre %42 arttı.

*Amerikan müzik piyasası analiz şirketi.

Luminate’in Kore müziğinin büyümesine yaptığı vurgu, K-pop’un küresel müzik pazarında hızla büyüdüğünü kanıtlıyor.

K-pop’un en çok dinlendiği ülkenin Japonya olduğu belirlendi.

Japonya; Bunu ABD, Endonezya, Kore, Hindistan, Filipinler ve Meksika takip etti.

Dikkate değer noktalardan biri, Vietnam ve Hong Kong’daki K-pop akışlarının sayısının geçen yılın aynı dönemine göre %59 ve %60 oranında artış göstererek etkileyici bir büyüme göstermesiydi.

En büyük K-pop pazarı olarak kabul edilen Japonya’da, Z Kuşağı kadınlarının Koreli şarkıcıların popülaritesine öncülük ettiği tespit edildi.

Luminate, Japon Z kuşağı kadınlarının %39’unun K-pop dinlediğini ve Z kuşağının K-pop dinleme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu; diğer Japonlara göre %105 daha yüksek olduğunu açıkladı.

Özellikle BTS, Twice, Blackpink, Stray Kids ve NewJeans gibi “En İyi 5” K-pop grubu için bölgesel dinleme verileri de yayınlandı.

Asya, NewJeans’in dinlemelerinin %67,6’sını oluşturuyor. Bu yüzdeyi yüzde 14,4 ile Kuzey Amerika, yüzde 9,0 ile Latin Amerika ve yüzde 7,2 ile Avrupa takip etti.

Twice ve Blackpink Asya oylarının yarısından fazlasını aldı.

BTS’in Amerika kıtasındaki payı %34,9, Latin Amerika’daki payı %20,2 ve Kuzey Amerika’daki payı ise %14,7 oldu. Stray Kids Amerika’da %37,2 hisseye sahipti. Luminate, bölgesel dinleme oranlarının müzisyene göre değiştiğini belirterek, Stray Kids dinlemelerinin %60’ının Asya dışından geldiğini ekledi.

karliovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu