Ekonomi

Bitcoin ikinci en büyük NFT ağı oldu

Investing.com – Ethereum NFT alanındaki en büyük açık orta blockchain ağı olmaya devam ediyor. Bu değil bitcoinBRC-20 standardının geliştirilmesinden sonra bu alanda hızla yükselmeye başlamıştır.

Son bir ayda Ethereum ağı üzerinde 390 milyon dolarlık işlem işlemi gerçekleştirildi. Buna göre, Bitcoin ağı üzerinde NFT ticareti ve depolamasına olanak sağlayan Ordinals protokolüne gelen yoğun talep ile ağ üzerinde 173 milyon dolar işlem gördü. Bu sayı, Ethereum’dan sonra en büyük NFT ağı olan Solana’nın 3 katından fazla. Böylece Bitcoin ağı, Solana’yı geride bırakarak NFT alanında son 30 günde hızla yükseldi.

Bitcoin ağına NFT özelliği ekleyen Ordinals protokolünün geliştirilmesinin ardından en büyük blockchain ağında NFT işlem hacminde hızlı bir artış kaydedildi. Casey Rodamor tarafından geliştirilen protokol ile Bitcoin’in en küçük birimi olan satoshi’ye seri numaraları atanıyor. Böylece yazılan satoshi birimleri NFT özelliği kazanır ve talebe bağlı olarak daha değerli hale gelir.

Ayrıca Ordinals protokolü, Bitcoin blockchain ağında yeni bir token standardı olarak ortaya çıkmıştır. BRC-20 Jeton yazdırmak için de kullanılır. Bu, Ethereum ağındaki ERC-20 tabanlı belirteçlere bir örnektir. Şu anda geliştirme aşamasının başında olan BRC-20 belirteçleri arasında en çok tanınanı ORDI belirteci.

Öte yandan Bitcoin ağına getirilen bu yeni özellik, Bitcoin ağını zorlarken ağda tıkanıklığa neden oldu ve işlem ücretleri önemli bir artışa yol açtı. Bu yüksek talep gören yeni trendden hoşlanmayan bazı Bitcoin savunucuları, BRC-20 standardının Bitcoin’in doğasına aykırı olduğunu düşünüyor.

Ordinals protokolündeki süreçlerin bilinmeye başlamasıyla birlikte Bitcoin ağındaki işlem fiyatları 30 dolara yükseldi.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu