Ekonomi

Bunge ve Glencore, 34 milyar dolarlık tarımsal ticaret şirketi oluşturmak için Viterra ile birleşiyor

ABD’li tarım ve gıda şirketi Bunge, İsviçre merkezli rakibi madencilik ve ticaret şirketi Glencore’a bağlı Viterra ile borçlar dahil yaklaşık 34 milyar dolarlık bir tarım ticaret şirketi oluşturmak için birleşeceğini açıkladı.

Bunge yaptığı açıklamada, Bunge ve Viterra’nın birleşmesi, giderek daha karmaşık hale gelen pazarların taleplerini karşılamak ve çiftçilere ve son müşterilere daha iyi hizmet vermek için yenilikçi bir küresel tarım şirketi yaratacak.

Açıklamada, birleşme anlaşması kapsamında Viterra hissedarlarının yaklaşık 6,2 milyar dolar değerinde yaklaşık 65,6 milyon Bunge hissesi ve yaklaşık 2 milyar dolar nakit alacağı, Bunge’nin ise Viterra’nın 9,8 milyar dolarlık borcunu üstleneceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, Viterra hissedarlarının anlaşmanın tamamlanmasının ardından oluşacak şirketin yüzde 30’una sahip olacağı belirtildi.

Bu şirketlerin birleşmesi ile 34 milyar dolar değerinde bir tarım ticaret şirketinin oluşacağı kaydedildi.

Söz konusu anlaşmanın Archer-Daniels-Midland (ADM) ve Cargill’in de aralarında bulunduğu 4 büyük şirketin hakim olduğu temel gıda pazarında kartelleşme tartışmalarını artırması bekleniyor.

Buğday, pirinç, mısır ve soya fasulyesi gibi temel gıda maddelerinin ticaretine şu anda Bunge ve diğer 3 büyük oyuncunun hakim olduğu göz önüne alındığında, söz konusu iki şirket arasındaki birleşmenin rekabet düzenleyicileri tarafından yakından incelenmesinin beklendiği söyleniyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu