Haber

Doğu Anadolu’da Kar Yağışı: 2.888 Yerleşimin Yolları Ulaşıma Kapatıldı

DOĞU Anadolu’da cuma günü öğleden sonra başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle 2 bin 888 yerleşim yerinin yolları ulaşıma kapandı. Bölgede çok sayıda kaza yaşanırken, karla mücadele ekipleri de yolların açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Erzurum’da kar yağışı cuma günü öğle saatlerinde başladı. Kent merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreyi aştı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye ekipleri gün boyu cadde ve sokaklarda temizlik çalışması gerçekleştirdi. Kar yağışı nedeniyle kentte 1520 konutun yolları ulaşıma kapatıldı. Erzurum-Erzincan, Erzurum-Bingöl ve Erzurum-Horasan karayollarında ulaşım zorlaştı. Erzurum-Erzincan karayolunun Aziziye Belediyesi kavşağında Aşkale Belediyesi’ne ait yolcu otobüsü savrularak refüjdeki direğe çarptı. Otobüste hasar meydana geldi. Tatil için Erzurum’a gelen turistler, araçlarından inerek İkili Minareli Medrese’nin bahçesinde kartopu oynayarak fotoğraf çektirdi.

SOKAK HAYVANLARINI BESLİYORLAR

Kars’ta yoğun kar yağışı nedeniyle 69 köyün yolları kapandı. Kar yağışı ve tipinin etkili olduğu kentte Bölge Trafik ekipleri de sürücüleri uygulama noktalarında dikkatli olmaları konusunda uyardı. Hafta sonu yağmurla uyanan vatandaşlar, araçlarının üzerindeki ve işyerlerinin önündeki karları temizledi. Bazı vatandaşlar ise yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için kaldırımlara yiyecek bıraktı. Karslı Savaş Demirboğa, “Akşam yağmur yağıyordu, sabah tam yaz geldi sandığımız sırada kar yağışıyla karşılaştık. Allah yardımcımız olsun, yağmur yağmasaydı daha iyi olurdu. Görebilirsiniz” dedi. Soğuktan dolayı durumumuz bozuldu, araçlarımızın üzerindeki karları temizledik. Yolda mahsur kalanlara Allah yardım etsin.”

Sokak hayvanlarına mama veren Hakan Cici, “Her sabah kar yağmayan yerlerde kuşlara, kedilere, köpeklere bayat ekmek bırakıyoruz. Çünkü böyle havalarda sokak hayvanları yiyecek bulamazlar, onlar da birer canlılardır. , elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.”

ŞEHİR MERKEZİNDE 30 SANTİMETRE

Ardahan’a dün gece yağan kar, şehri tamamen beyaza boyadı. Kar yağışı nedeniyle tüm köy yolları trafiğe kapatıldı. Kar kalınlığı kent merkezinde 30 santimetreyi aşarken, yüksek kesimlerde 1 metreye ulaştı. Karayolları ve İl Özel İdare ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren 207 yerleşim yerinin yollarının açılması için çalışma başlattı.

323 KÖY YOLU KAPATILDI

Muş’ta yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Sürekli kar yağışı nedeniyle 323 köy yolu ve buna bağlı mezra yolları ulaşıma kapatıldı. İl Özel İdare ekipleri, kapatılan köy ve mezra yollarının ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürürken, Muş Belediyesi ekipleri de kent merkezinde ulaşımın sorunsuz olması için çalışmalarını sürdürüyor. Araçların kar altında kaldığı kentte vatandaşlar, işyerlerinin önünü ve araçlarının üstünü küreklerle temizledi.

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, “Yoğun kar yağışıyla birlikte 120 personel ve 60 iş makinesiyle, kısacası tüm personelimizle sahaya çıktık. 17 mahallemizde her cadde ve sokaktayız. Tek amacımız; Halkımızın hayatını kolaylaştırmak. Amacımız köleliğe ve işkenceye değil, kârı zevke dönüştürmektir.” “Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, çalışma ekiplerimizin rahatlığı için yol kenarına park etmiş araçlarını kaldırıp onlara yardımcı olmalarıdır” dedi.

Kar yağışının devam ettiği bölgede Ağrı’da 364, Ardahan’da 207, Erzincan’da 375, Erzurum’da 1520, Kars’ta 69, Muş’ta 323 ve Iğdır’da 31 olmak üzere 2 bin 889 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapatıldı. . İllerdeki özel idare ekipleri kapatılan yolların açılması için çalışma başlattı.

METEOROLOJİ’DEN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Bu arada Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü, kar yağışının bölge genelinde akşam saatlerine kadar devam edeceği, sis ve pus oluşacağı uyarısında bulundu. Meteoroloji, kar örtüsünün yüksek olduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesinin de bulunduğunu bildirdi. Meteoroloji uyarısında, “Erzincan’ın doğusu, Erzurum, Bayburt, Ardahan ve çevrelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Bu akşama kadar yoğun kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. Ulaşımda aksaklıklar, azalmalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.” “Bölgemizde kar örtüsünün yüksek olduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu