Haber

Elazığ İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı Bakan Tekin Başkanlığında Gerçekleştirildi

Çeşitli programlara katılmak üzere Elazığ’a giden Bakan Tekin, Valiliği ziyaret ederek onur defterini imzaladı. Vali Ömer Toraman ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, daha sonra Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen il eğitimi değerlendirme toplantısına başkanlık etti. Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılı başlamadan önce illerin eğitime hazırlıklarını görmek üzere ziyaretlerde bulunduklarını söyledi.
Varsa sorunlara yönelik analiz önerilerini paylaşmak için paydaşlarla bir araya geldiklerini belirten Tekin, “Akademik yılın sağlıklı ve başarılı bir şekilde başlayıp devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda önceliğimizi 6 Şubat depremini yaşayan illere verdik. Bugün Elazığ’da bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan eksiklikleri öncelikle fiziki anlamda ve yatırım anlamında gidermeye çalışıyoruz” dedi. söz konusu.
Elazığ İl Eğitimi Değerlendirme Toplantısı Bakan Tekin Başkanlığında Gerçekleştirildi

Yeni Dersliklerin Planlanması

tekin; Bölgedeki depremde yıkılan, ağır hasar gören ve yıkılması gereken eğitim ve öğretim yapılarının analizlerini ve yatırım planlamalarını yaptıklarını anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarını yerine getirdiklerine işaret eden Tekin, “6 Şubat depremi öncesi derslik sayısına en kısa sürede ulaşacağız. Biz o süreci Cumhurbaşkanımızın desteğiyle yürütüyoruz. İkinci bölüm ise öğretmenlerimizle ilgili yürüttüğümüz çalışmalar. Yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimize, bölgeden ayrılmak isteyen öğretmenlerimize yardımcı olduk. Taşınma taleplerinde onlara küçük bir ayrıcalık tanıdık. Fedakarlıklarından dolayı bölgede görevlerine devam etmek isteyen öğretmen arkadaşlarımıza hizmet noktalarında bir ayrıcalık yaptık” dedi. dedi.

“Tüm Dostlarımızın Barınma Sorunlarını Çözeceğiz”

Öğretmenlerin deprem bölgesinde barınması konusunda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın desteğiyle çalıştıklarını belirten Tekin, bu konuda öğretmenlerle tek tek görüştüklerini belirterek, “Bütün arkadaşlarımızın barınma sorununu çözmüş olacağız” dedi.

Öğrencilerin Akademik Eksikliklerinin Giderilmesi

Öğrencilerin akademik eksikliklerini giderecek tedbirleri de aldıklarını belirten Tekin, depremde yaşadıkları boşluğu doldurmak için yaz kursları, destekleme ve yetiştirme kursları (DYK) ile onlara katkı sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi.

Elazığ’a 863 Yeni Derslik Eklenecek

Elazığ’da düzenledikleri değerlendirme toplantısında kentteki mevcut durum ve talepleri de dinlediklerini anlatan Tekin, “Şu anda Elazığ depreminde bir kısmı yıkılan dersliklerin yerine yapılması planlanan 67 projemiz devam ediyor. Bunların proje maliyeti 3 milyar TL civarında. Hızlı bir şekilde yapabilmek ve deprem bölgesi şartlarına uygun hareket edebilmek için bu okullardan 19 tanesini çelik yapı yapacak şekilde planladık. Arsanın konumuna göre tek kat veya zemin+1 kat olarak planlıyoruz. Bunlar yaklaşık 863 derslik oluşturuyor.” söz konusu.

Bakan Tekin’den Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi Yaz Okulu Ziyareti

İl eğitim değerlendirme toplantısının ardından kentte çeşitli temaslarda bulunan Tekin, Elazığ Belediyesi’nde Önder Şahin Şerifoğulları ile görüştü. Milli Eğitim Bakanı Tekin, Elazığ programı kapsamında Mehmet Koloğlu Anadolu Lisesi’ndeki yaz okulunu ziyaret etti. Okulun öğretmenler odasında eğitimcilerle toplantıya gelen Tekin, eğitim-öğretim süreçlerinde öğretmenlerle birlikte bir yol haritası belirleyeceklerini söyledi.
Bakan Tekin; Öğretmenlerin görüş, öneri ve taleplerini dinledi ve mümkün oldukça her platformda öğretmenlerle bir araya gelmeye çalışacaklarını duyurdu. Öğretmenler de Bakan Tekin’e okul ziyaretlerinde öğretmenlere verdiği değerin bir göstergesi olarak kendilerini öğretmenler odasında dinlemesinden büyük memnuniyet duyduklarını söylediler. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haberbuyukorhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu