Haber

Malatya’da yatırım seferberliği… 5 projeye imza atıldı

MALATYA (İGFA) –Çeşitli temaslarda bulunmak ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Afete Uyum Merkezi, Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Depo ve Borsası ile Cumhuriyet Çarşısı bünyesindeki Kuyumcular Çarşısı’nı ziyaret etti. .

Bakan Kacır’a ziyaretinde Malatya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekili İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kurum ve kuruluş yöneticileri eşlik etti.

Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni ziyaretinde açıklamalarda bulunan Bakan Kacır, depremler sonrası Malatya’nın sanayisini, üretimini, istihdamını ve ihracatını hızla canlandırmak için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, “Sanayi bölgeleri, sanayi siteleri ve aynı zamanda bölgesel kalkınma projeleri Malatya’yı ve tüm deprem bölgemizi hızla ayağa kaldıracaktır.

5 PROJE İÇİN İMZA ALINDI

Kentin üretimine, istihdamına ve ihracatına önemli katkı sağlayacak projelere imza attıklarını belirten Bakan Kacır, “Bugün Malatya’mız için 5 projenin sözleşmesini imzalıyoruz. Yeşilyurt’ta 2 müzemizin restorasyonu, zarar gören ticari alanlarımız, Malatya’da Sokak Hayvanları Barınak Projesi, Tarım Ortak Makina Parklarının Kurulması Projesi ve Malatya 2. Etap Kuluçka 1. OSB Fabrika Kuluçkası Malatya’mıza şimdiden hayırlı olsun. ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan üretimi canlı tutmayı ve tarımsal üretimi teşvik etmeyi amaçlıyor. ve yok olan turizm varlıklarını Yeşilyurt’ta 2 müzenin restorasyonunu yaparak turizme kazandıracağız. Malatya’daki Sokak Hayvanları Barınağı Projesi ile zarar gören sokak hayvanlarımızın barınaklarını yeniden inşa edeceğiz.” dedi.

211 MİLYON TL DESTEK

Depremde işyerleri zarar gören sanayicilerimize yeni üretim alanları oluşturmak için tüm imkanları seferber ettiklerini kaydeden Kacır, “Bu proje ile ilk etabını gerçekleştirdiğimiz fabrika kuluçkalarının ikinci etabını hayata geçireceğiz. Malatya 1.OSB. 15 bin metrekarelik alanda 250 metrekarelik 60 adet sanayi iş yeri yapacağız. Bu işyerlerini gıda, tekstil, hazır giyim, ağaç işleri, mobilya, metal ve makine gibi sektörlerde faaliyet gösteren ve depremde iş yeri zarar gören sanayicilerimize tahsis edeceğiz. Şimdi size buradan bir rivayet vereyim; İnşaat ve üretim maliyetlerini de göz önünde bulundurarak 110 milyon lira olan bu projenin bütçesini bugün prestijle 165 milyon liraya çıkarıyoruz. İnşallah bir yıl dolmadan bu projeyi bitireceğiz. Bugün imzaladığımız 5 proje ile şehrimize 211 milyon lira daha katkı sağlayacağız. Fırat Kalkınma Ajansımız tarafından 6 Şubat itibarıyla Malatya’da son 6 ayda 15 projeye yaklaşık 302 milyon lira, DAP’ın afet sonrası hızla hazırladığı projelere ise yaklaşık 50 milyon lira kaynak sağladık. İnşallah bu projelerle Malatya gelecekte çok daha uygun bir konumda olacaktır. Sadece depremin yaralarını sarmakla kalmayacağız, şehrimizin hafızasını ve ekonomisini de canlandıracağız.”

Ardından projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Bakan Kacır, ziyareti sırasında Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Çarşısı bünyesinde yapımı tamamlanan Kuyumcular Çarşısı’nı da ziyaret ederek kuyumcularla bir süre sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu