Teknoloji

Neden Down Sendromlu Siyahi Birey Görmüyoruz? Sebebi genetik değil!

Bir kromozom bozukluğu olan Down sendromlu bireyler; etrafımızda, yolda veya sosyal medyada. Bunu görmeye oldukça alıştık. Ama düşündüğünüzde gördüğümüz tüm Down sendromlu insanlar beyaz.

Peki neden Down sendromlu bir siyahi görmüyoruz? Cinsleri ve genetikleri Down sendromu geliştirmelerini mümkün kılmıyor mu? Asla? Down sendromlu siyahiHAYIR?

Öncelikle Down sendromunu kısaca tanımlayalım.

Vücudumuzdaki en küçük gen paketleri olan kromozomlar; Bebeğiniz hamilelik sırasında ve doğumdan sonra geliştikçe vücudunuz nasıl şekillenecek ve işlev görecekbelirler.

Tipik insanların 46 kromozomu vardır ancak Down sendromlu kişiler “kromozom 21” adı verilen fazladan bir kromozomla doğarlar. Kromozom 21, onların beyin ve vücut gelişimini etkileyenAynı zamanda zihinsel ve davranışsal yetenekleri de olumsuz yönde değiştirir.

Down sendromu ırklar arasında ayrımcılık yapıyor mu?

Down sendromu ırk ayrımı gözetmeksizin tüm etnik gruplarda görülebilmektedir ancak bilimsel ve istatistiksel araştırmalar bu sendromun görülme sıklığının farklı etnik gruplar arasında biraz farklılık gösterebilir.işaret etmek.

Kültür bile Down sendromunun görülme sıklığını etkileyebilir.

Annenin yaşı, doğmamış bebekte sendromun görülme olasılığını bile değiştirebilir. Annenin yaşı genç değilDown sendromu olasılığını artırabilir.

Bu nedenle sendromun sıklığı farklı etnik gruplarda annelerin yaşına bağlı olarak değişmektedir. etnik gruplara göre değişirTemelli olabilir.

Yani sendromun etnik gruplara göre farklılıkları aslında gen farklılıklarından kaynaklanmıyor.

Down sendromu sanılanın aksine beyaz ve siyah kişilerde neredeyse eşit oranda görülüyor. Coğrafyamız ve çevremiz çoğunlukla beyaz insanlardan oluşuyor ve Down sendromu çok sık görülen bir sendrom değil. Down sendromlu siyah insanları görmüyoruz.Neden oluyor olabilir.

Ek olarak, Down sendromlu siyah bebeklerin, beyaz bebeklerle karşılaştırıldığında, yaşamlarının ilk yılından sonra ölme olasılıkları istatistiksel olarak daha düşüktür. hayatta kalma şansı daha düşüktür. Beyaz kadınlara hamilelik ve doğum sırasında verilen ortalama bakım düzeyi, siyah kadınlara verilenden daha yüksek olabilir. Bu sosyoekonomik faktör ve ırkçılık, siyah Down sendromlu bebeklerin beyaz bebeklere göre daha az sayıda olmasına da neden olabilir.

Kaynaklar: Pubmed, Ebeveynler, CDC
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu