Ekonomi

Zeytinyağı sektörü 2022/23 sezonunu değerlendirecek

Zeytinyağı ihracatının şampiyonları ödüllerini aldı

Türk zeytinyağı zeytinyağı şubesi İspanya ile masaya oturdu

İspanyollardan Türk zeytinyağına yoğun ilgi

Türkiye’deki tüm zeytinyağı ve zeytinyağı ihracatçılarının çatı kuruluşu olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Buluşması”nda dairenin 2022/23 dönemini ve başarılı İspanyol ticaret heyetini değerlendirecek.

Aynı zamanda “2021 Yılı Zeytin-Zeytinyağı İhracatı Ödül Töreni” ile zeytin ve zeytinyağı ihracat şampiyonlarının başarıları taçlandırılacak.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türkiye Zeytin Dairesi’nin tarihi bir süreç yaşadığına işaret ederek, “Türkiye 2022/23 sezonunda 735 bin ton sofralık zeytin verimi ile dünyada birinci, zeytinyağında 421 bin ton verimle dünyada ikinci sıraya yükseldi.Türkiye’nin ABD’den sonra en büyük ihracat pazarı olan İspanya’da zeytinyağı ihracatımızda çok başarılı bir heyet geçirdik. Ticaret, Dünya zeytinyağı hasadının yüzde 50’den fazlasını tek başına karşılayan İspanya için 27 Kasım-1 Aralık ortasında 22 firma ile Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik.120’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.” söz konusu.

Er, Uluslararası Zeytin Kurulu’nun rakamlarına göre İspanya’nın 2020/21 döneminde 1,4 milyon tonluk üretimle dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olduğunu ve dünyadaki toplam zeytinyağı üretiminin yüzde 46’sını oluşturduğunu vurguladı.

“AB’nin toplam zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 80’i İspanya tarafından gerçekleştiriliyor. Yıllık 537 bin ton zeytinyağı tüketimi ile dünyada ilk sırada yer alan İspanya, aynı zamanda değerli bir zeytinyağı ithalatçısıdır. 2021/22 döneminde İspanya’ya zeytinyağı ihracatımızı tedbir bazında yüzde 4 artırırken, değer bazında yüzde 16 artışla 23,9 milyon dolar döviz geliri elde ettik.”

Davut Er, “Bu sezon rekoltede dünya ikincisi olduk. İspanya’da güçlü aktörler, üretici kooperatifleri ve ithalatçılarla bir araya geldiğimizde gördüğümüz yoğun ilgi gurur vericiydi. Zeytin ve Zeytinyağı Sanayi Çalıştayı ve 2021 Ödül Törenimiz ile sektörümüzün tüm paydaşları ile başarımızı hep birlikte kutlayacağız.” söz konusu.

Zeytin ve Zeytinyağı Şube Toplantısı

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Lideri İsmail Uğural’ın moderatörlüğünü Doç. Ahmet UHRİ, Ziraat Yazarı Ali Ekber Yıldırım ve Beslenme Yüksek Mühendisi Müge Aşan Nebioğlu konuşmacı olarak yer alacak.

Güncel ekonomik gelişmeler; Ekonomist Dr. Can Fuat Gürlesel anlatacak

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu