Haber

CHP Milletvekili: Türkiye hayvancılıkta dışa bağımlı

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye’nin hayvancılıkta dışa bağımlı olduğunu iddia etti.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türk Personel Partisi Hatay Milletvekili seçilen Seyahat Parkı davası sanığı Can Atalay’ın mesajını okudu. Sarıbal, “Can Atalay bir ülkedeki tüm hukuksuzlukları bizzat kendisi üzerinden açıkça ortaya koymuştur.” söz konusu.

Türkiye’de hayvan sayısının sürekli azaldığını, ithalatın ise arttığını belirten Sarıbal, son 14 yılda 9,4 milyon baş canlı hayvan ve 318 bin ton kırmızı et ithal edildiğini, karşılığında 10 milyar dolar ödendiğini söyledi.

Sarıbal, bu yılın ocak-ağustos ayları arasında 377 bini büyükbaş, 45 bini koyun olmak üzere 422 bin canlı hayvan ithalatı yapıldığını ve 583 milyon dolar ödeme yapıldığını belirtti.

Aynı dönemde 15 bin ton kırmızı et için 95 bin dolar ödendiğini anlatan Sarıbal, “Toplamda 678 milyon dolar ödendi. Maalesef hayvancılıkta Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu söyleyebiliriz. Biz de öyleyiz.” Her yıl hayvanları beslemek için kullandığımız yemde dışa bağımlıyız.İhtiyacımızın yaklaşık yüzde 50’sini dışarıdan alıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu